Lukier królewski do pierników umożliwia tworzenie wypieków w najróżniejszych stylach, mieniących się całą paletą barw, ale nawet minimalistyczne, proste formy i tradycyjne tematy będą prezentować się przepięknie. Lukier królewski powstaje z białka, cukru pudru i odrobiny soku z cytryny. Przyjęto zasadę, że proporcja białek do cukru pudru w przepisie na lukier królewski powinna wynosić 1:5.
Jak zrobić lukier królewski?
Proces przygotowania lukru królewskiego do pierników rozpoczyna się ubiciem białek do spieniania. Nie należy miksować zbyt długo, gdyż może to skutkować utworzeniem się zamgleń, które zepsują jednolitość koloru, szczególnie ciemnych barwników. Następnie do ubitych białek, miksując na mniejszych obrotach, dodać sok z cytryny i aromat. Nadal mieszając, dodawać po 1/2 szklanki cukru pudru. Po wsypaniu całego cukru masę należy miksować na średnich obrotach jeszcze przez około 5 minut do białości. Gotowa masa powinna układać się w ostre krawędzie i być bardzo gęsta. Gęstość lukru jest zależna od jego przeznaczenia, do malowania kontur potrzebny jest gęstszy niż do wypełniania wzorów. Kolejnym krokiem jest przykrycie naczynia z lukrem folią spożywczą i odstawienie go na minimum godzinę w celu odpowietrzenia. Można go przechowywać w lodówce do 7 dni. Właściwie zmiksowany lukier będzie biały błyszczący i można nim dekorować pierniczki.
Jak zrobić kolorowy lukier królewski? Lukier królewski można łatwo zabarwić na dowolny kolor barwnikiem spożywczym. Najbardziej odpowiednie są barwniki w proszku, gdyż nie zmieniają one konsystencji lukru.
Bywa, że po wyschnięciu powierzchnia lukru królewskiego jest chropowata i ma nieregularną barwę, a powinna być gładka i błyszcząca. Powodem tego może być nieodpowiedni czas miksowania, nadmiar barwnika, szczególnie ciemnych kolorów oraz zbyt duża wilgotność, której przyczyną jest niedostateczne wysuszenie pierników lub wilgotność panująca w kuchni. Pomocne w rozwiązaniu tych kłopotów może okazać się dodanie do lukru kilku łyżeczek syropu kukurydzianego.
Podstawowy przepis na lukier królewski
– 2 białka dużych jajek,
– 800g bardzo drobnego cukru pudru,
– 3 łyżki soku z cytryny,
– 1 łyżka aromatu waniliowego (na bazie alkoholu),
– woda (ewentualnie sok z cytryny) do regulacji gęstości.