Praktyczne funkcje szaf chłodzących dla gastronomii. Na co zwrócić uwagę?

szafa chłodnicza

Szafy chłodzące przeznaczone do stosowania w lokalach gastronomicznych i sprzedażowych są oferowane obecnie w zróżnicowanych wariantach, dlatego warto wiedzieć, jakie funkcje tych urządzeń zasługują na szczególną uwagę. Doradzamy, które będą przydatne!

Dynamiczny system chłodzenia z wentylatorem

Aby szafa chłodnicza mogła zapewnić efektywne działanie, warto zdecydować się na model wyposażony w dynamiczny system chłodzący, ponieważ szafy tego typu wykorzystują wbudowane wentylatory, za pomocą których możliwa jest wydajne rozprowadzanie chłodnego powietrza po komorze, co z kolei przekłada się na ich większą sprawność i niższe koszty.

Wewnętrzne oświetlenie LED

Wykorzystane w chłodziarce oświetlenie pozwala na łatwy podgląd wszystkiego, co znajduje się wewnątrz urządzenia – najlepiej zdecydować się na oświetlenie LED, które jest energooszczędne i żywotne.

Możliwość zmiany kierunku otwierania drzwi

Opcja zmiany kierunku, w którym otwierają się drzwi, pozwala na łatwe dopasowanie szafy do konkretnego miejsca montażu, ponieważ zależnie od tego, gdzie ma być ona ustawiona, może otwierać się na prawo lub na lewo.

Pedał nożny do otwierania drzwi

To bardzo praktyczna funkcja używana w szafach chłodniczych, za pomocą której można otworzyć drzwi bez konieczności używania rąk, ponieważ urządzenie wyposażone jest w pedał nożny, który otwiera je po naciśnięciu stopą.

Samozamykające się drzwi

Otwarte drzwi w urządzeniach chłodniczych przyczyniają się do utraty temperatury w komorze i zwiększają pobór energii, dlatego samozamykające się drzwi mogą zredukować ten problem, by zapobiec dużym wydatkom i psuciu się żywności.

Zamek w drzwiach

Dzięki tej funkcji można zamykać drzwi, aby postronne osoby nie miały dostępu do urządzenia, co pozwala na zapobieganie kradzieżom oraz zepsuciu produktów, jeśli będą szafa chłodząca będzie otwarta bez przyczyny.

Regulacja półek

Dzięki tej praktycznej funkcji można łatwo dopasować wnętrze urządzenia do własnych potrzeb, ponieważ można wtedy wyregulować wysokość konkretnych półek na różnych poziomach – w przypadku niektórych modeli to nawet kilkadziesiąt różnych opcji ich ustawienia, a aby przechowywanie było jeszcze efektywniejsze, warto zdecydować się na chłodziarkę spełniającą normy gastronomiczne GN 2/1, które potwierdzają, że można łatwo przechowywać w nich również większe pojemniki.

Półki z miejscem na cenówki

Kolejnym praktycznym rozwiązaniem zastosowanym w szafach chłodzących jest wykorzystanie półek z miejscem na cenówki, a dokładnie wyposażone są one w specjalną listwę, w której można je umieścić – to praktyczne rozwiązanie sprawdza się w szafach ekspozycyjnych, ponieważ pozwala na natychmiastowe sprawdzenie cen produktów, bez potrzeby otwierania drzwi.

Elektroniczne sterowanie

Nie można zapominać również o praktycznej funkcji elektronicznego sterowania chłodziarką, z którą można bardzo łatwo ustawić odpowiednią temperaturę, a także skorzystać z innego rodzaju funkcji urządzenia, warto wskazać, że takie sterowanie jest bardzo precyzyjne, dlatego sprawdzi się ono wtedy, gdy temperatura wewnątrz chłodziarki musi być ustawiona na konkretnym poziomie.