Domowa woda gazowana – co jest potrzebne?

naboje do wody gazowanej

Woda mineralna to podstawa zdrowego trybu życia, dlatego warto pić ją co kilka razy w ciągu dnia. Istnieją dwie wersie wody jaką można przyrządzić w domowych warunkach gazowana oraz niegazowana. W przypadku pierwszej opcji sprawa nie jest łatwa, ponieważ wyprodukowanie napoju wymaga specjalnego sprzętu oraz akcesoriów. W jaki sposób przygotować samodzielnie wodę gazowaną?

Czy saturator to dobry pomysł?

Na rynku sprzedaży można znaleźć różnego rodzaju saturatory, które różnią się od siebie poszczególnymi funkcjami oraz parametrami. W zależności od potrzeb pozwalają także na przygotowywanie płynu o wielu pojemnościach. Aby zaopatrzyć się w dobrej jakości sprzęt warto zwrócić uwagę na kilka cech takich jak:

  • rodzaj tworzywa z jakiego są wykonane poszczególne części urządzenia – to bardzo ważne szczególnie przed zakupem tańszego sprzętu. Warto pamiętać, że saturator gwarantujący produkcję dobrej jakości wody powinien być zrobiony z tworzywa plastykowego przystosowanego do kontaktu z żywnością. Droższe saturatory mogą zawierać także metalowe bądź szklane elementy.
  • wskaźnik stopnia nasycenia wody – jest to bardzo przydatna funkcja, którą posiadają niektóre modele saturatorów. Pozwala ona na swobodną regulację stopnia nasycenia wody gazem w zależności od własnych upodobań
  • ilość nabojów gazowych w komplecie oraz ich jakość – podczas zakupu zawsze warto zwrócić uwagę na to czy producent zapewnia w zestawie naboje gazowe oraz jakiej są one jakości. Jest to bardzo praktyczne, ponieważ na początek, zaraz po zakupie urządzenia pozwala na szybkie sprawdzenie  w domu pracy saturatora.

Jak sprawdzić jakość nabojów gazowych?

Aby sprawdzić czy naboje do wody gazowanej (takie jak np. tutaj) posiadają dobrą jakość warto przeczytać etykietę, która znajduje się na opakowaniu produktu. Większość nabojów do produkcji wody gazowanej jest przystosowana do wytworzenia 60 litrów napoju. Jeżeli producent przedstawia w opisie niższą wartość warto wiedzieć, że jest to produkt niższej klasy, który będzie mniej wydajny i starczy na krócej.