Makaroniki, tęczowe torty, cukierki, babeczki z lukrem, lukrowane pierniki – a co gdyby te wszystkie wspaniałe desery nie zawierały barwników spożywczych? Czy nadal chętnie sięgano by po tylko żółte, białe, brązowe i kremowe słodycze? Wątpliwe, dlatego zaczęto barwić żywność z wykorzystaniem barwników spożywczych.
Barwnik spożywczy to dowolny barwnik, pigment lub substancja, która nadaje kolor po dodaniu do żywności lub napoju. Mogą to być płyny, proszki, żele i pasty. Zwykle są używane w komercyjnej produkcji żywności, ale można ich również użyć w domowej kuchni.
Stosowanie barwników spożywczych
Barwniki spożywcze są potrzebne przede wszystkim dlatego, że ludzie mają tendencję do kojarzenia pewnych kolorów z określonymi smakami. Kolor żywności może wpływać na postrzegany smak przy różnych smakach, od dipów po zupy, od cukierków po wino.
W większości przypadków dodaje się barwniki spożywcze, aby stymulować naturalny kolor potrawy. Przykładowo robiąc lukier pistacjowy, widać, że nie jest wystarczająco zielony. Wtedy można zdecydować się na dodanie kilku kropel barwnika spożywczego.
Dodatki barwiące są stosowane w żywności, aby uczynić ją bardziej atrakcyjną i apetyczną. Tak więc barwienie ciasta, lukru, kremu i ciasta to fantastyczny sposób na zabawę w kuchni i robienie spersonalizowanych wypieków. Istnieją różne rodzaje barwników, np. płynne barwniki, które wykonane są z syntetycznych barwników na bazie wody. Jest to wygodna forma by zastosować barwniki do ciasta – czasami wystarczy jedna kropla, aby odpowiednio je zabarwić.
Poza płynnymi barwnikami, które są najbardziej popularne – można dostać także kolorowe żele oraz barwniki spożywcze naturalne.
Naturalne barwniki spożywcze są wytwarzane z naturalnych i roślinnych źródeł i nie zawierają gliceryny ani syropu kukurydzianego. Na przykład szafran lub kurkuma wytwarzają kolor żółty, sok z marchwi – pomarańczowy, a buraki – czerwony.